wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Rodzaje puchu i zalety. Praktyczne różnice między puchem
Kontakt
Producenci

Rodzaje puchu i zalety. Praktyczne różnice między puchem

Gęsie pióro
Rodzaje puchu i zalety
Rodzaje puchu i zalety


Puch gęsi i pierze są bardzo popularne w produkcji kołder, pierzyn i poduszek. Gęsie pióro jest lekkie i piękne, sprężyste i trwałe. Puchowo-pierzowe wypełnienie daje przyjemne ciepło i delikatność. W zależności od miejsca tuszy, z której usunięto gęsie pióro, dzieli się je na: lotki, pokrywy pióra ogonowe, miękkie pióro i puch.

Lotki — pióra skrzydeł niezbędne do lotu. Są bardzo długie, sprężyste, mają solidny rdzeń o rurowym kształcie. Dawniej te stalówki były masowo używane zamiast długopisów.

Wyściółka skrzydeł (pokrywy pióra ogonowe) to pokrycie piór skrzydła i ogona gęsiego. Mają cieńszy i sztywniejszy rdzeń niż lotki. Stosowany jest jako obrobiony dodatek, który przechodzi w różne mieszanki puchowe jako wypełnienie poduszek.


Miękkie piórko — konturowe piórko gęsiego ciała. Wyróżnia się cienką, ale sprężystą i elastyczną łodygą oraz miękką, nieco gęstą pajęczyną, mocno rozwiniętym zaciągnięciem. To miękkie pióro zmieszane z pewną ilością puchu, z którego zwykle wytwarza się produkty z pierza. Małe piórko zapewnia elastyczność wypełniacza.

Puch gęsi – bardzo lekki. Wyróżnia się niezwykłą delikatnością, miękkością i ciepłem. Proporcja puchu i pierza w poduszce decyduje o tym, jak miękka i jednocześnie elastyczna będzie poducha. Kołdra z puchu gęsiego jest miękka i lekka.
  1. Z jednej gęsi można uzyskać około 200-300 g pierza i puchu za jeden raz.
  2. Zazwyczaj zbór materiału pierzo-puchowego odbywa się 2 razy do roku. Na początku lata i na jego końcu, kiedy gęsi praktycznie same oddają swoją szatę.
  3. Rodzaje puchu gęsiego mają różne parametry sprężystości.
 
Puch biały
Pierze i puch biały
 

Pióro kaczki


Pióro kacze jest cenione znacznie mniej niż pióro gęsie, ponieważ jest od niego mniejsze, mniej elastyczne, może zmienić się w grudki i zawiera mniej puchu. Wyroby z tym wypełnieniem są tańsze. A co za tym idzie – kołdry i poduszki wypełnione kaczym piórem i puchem są bardzo popularne wśród kupujących. Kacze pióro można również podzielić na kilka rodzajów: podskrzydłowe, miękkie pióro, puch.

Podskrzydłowe — pierwotne i duże pióra pokrywające skrzydła kaczek; mają sztywny elastyczny rdzeń i prawie bez puchu.

Miękkie piórko — okrywające pióra ciało kaczki. Mają miękką, zakrzywioną łodygę. W porównaniu z piórami gęsimi pióro kacze wyróżnia się mniej rozwiniętym puchem i słabym bocznym wygięciem piór.

Puch kaczy jest znacznie delikatniejszy niż puch gęsi. Całe upierzenie kaczek stanowi około 5-6% ich żywej wagi.

Poduszki wypełnione kaczym puchem i pierzem są umiarkowanie miękkie i wystarczająco sprężyste, aby zapewnić naturalne ułożenie kręgosłupa podczas snu, zapewnić ogólne rozluźnienie mięśni szyi i pleców oraz zapewnić prawidłowe krążenie krwi.

 
Puch i pierze kacze
Puch i pierze kacze

Puch edredonowy


Puch kaczki morskiej edredona ma przydymiony srebrny, popielaty kolor, jest bardzo miękki i delikatny w dotyku.

Edredon to kaczka morska, która całe życie spędza na wodzie, a na brzegu osiedla się tylko na czas gniazdowania. Rozmnaża się głównie na północnym wybrzeżu Europy, na wybrzeżu Oceanu Arktycznego oraz w Nowej Ziemi.

Dzień po dniu edredon wyrywa z klatki piersiowej i górnej części brzucha puch i układa z niego gniazdo. W krótkim czasie w gnieździe jest tak dużo puchu, że jajka wydają się zawinięte w kołdrę puchową.

Wydobywanie puchu edredona to bardzo pracochłonny i czasochłonny proces. Puch edredon jest zbierany ręcznie. Zbieracze usuwają połowę puchu z gniazda, zastępując go suchym sianem, a ptak ponownie zajmuje swoje miejsce. W żadnym wypadku nie powinny się bać, jest to bezpieczne dla edredona. Z jednego gniazda można wydobyć średnio 15-20 g puchu — to nic w porównaniu z tym, co może dać każdy inny ptak. Dlatego puch edredonów jest ceniony, można powiedzieć, na wagę złota.

Puch zebrany z gniazda edredonów jest początkowo mokry, wymieszany ze słomą i gałązkami. Najpierw jest ręcznie suszony, czyszczony i przetwarzany, a następnie wysyłany do produkcji kołder i poduszek. Ponieważ technologia wykonania kołdry z puchu edredonów wymaga dużego nakładu pracy i wydatków, na rynku nie ma zbyt wielu produktów z tego rodzaju puchu, odpowiednia jest również cena.

Kołdra z puchu edredonu jest bardzo lekka, miękka i wytrzymała. Ciało pod taką kołdrą jest owinięte ze wszystkich stron. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym ciele.

 

Poduszka.com.pl

sklep internetowy

886 768 986

Dobry sen, dobry dzień!


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej
Nie pokazuj więcej tego komunikatu